Mesevirág
Kozmetika


Szépüljön és fiatalodjon velem együtt


Így ápold a bőrőd télen

2013.06.04 15:11






Télen egyszerre több tényező is megviselheti a  bőrünket,a kinti hideg és a benti meleg okozta hőmérséklet-változások, és az a tény, hogy 8 Celsius-fok alatti hőmérséklet bőrünk természetes védőtakarója nem képes újratermelődni.( normális mértékek között) Főként a száraz, érzékeny bőrűek  szenvednek ilyenkor. Leginkább az arcbőr van kitéve az időjárás viszontagságainak. Tartós hidegben a bőr kiszáradhat és érzékenyebbé válhat bizonyos kozmetikumokkal szemben.

Első lépésként is érdemes olyan tisztító szerekre áttérni, melyek mentesek az erősen szárító és habzó anyagoktól. Érdemes figyelembe venni azt is, hogy télen a zsírfélékből, például faggyú, szaruzsír, verejték, kevesebb termelődik a szokásosnál, azonban nyáron,  olajosan fénylő bőr állapota  normalizálódik , a normális és szárazabb bőr azonban zsírosabb krémet kíván.  A kiszáradt bőrt este, lefekvés előtt hidratáljuk. Fontos azonban . hogy nappal próbáljuk meg elkerülni a magas víztartalmú krémek használatát. SŐT , fagyos időben egyenesen tilos használni. Akik szeretik a téli sportokat, ne feledkezzenek meg a fényvédelemről sem.

A hideg miatt  lelassul a bőr megújulása, ezért ezekben a hónapokban  előnybe részesülnek  a vérkeringést fokozó, meleget adó kezelések, pakolások. A hideg lábak is életerőre kapnak egy meleg lábfürdő  és lábmasszázs után. A meleg fürdő szárító hatását kiküszöbölhetjük , ha teszünk  a vízbe tejszínt  vagy vérpezsdítő aromaolajakat, pld rozmaring, gyömbér, fahéj.

Tanácsos  ezekben a hónapokban beiktatni az immunrendszert erősítő és bőrt edző , méregtelenítő szaunázásokat is. Ha hígított borsmenta vagy eukaliptusz illóolajat párologtatunk közben, a meghűléses betegségek ellen is védelmet biztosít. Tilos töményen a kőre önteni, pár csepp vízzel kell elkeverni.

Házi arcpakolásként kitűnően hasznosítható (minden esetben frissek legyenek a gyümölcsök, zöldségek)  az ananász, a sárgarépa leve, az összenyomott banán, avokádó vagy a tojássárgája. Ezek közül bármelyiket  cseppnyi mézzel, tehéntúróval, valamint pár csepp illóolajjal keverjük pépessé és kenjük fel az előzőleg  már gőzzel felpuhított és bemelegített arcra. A pakolások ideje alatt  maradjunk fekve, hogy nyugalomban legyünk, a hatóidő 20-30 perc.

Bőrünk állapota a belterek levegőminőségétől is függ,amit mi is tudunk befolyásolni. Ideális körülmények között  a szoba levegőjének páratartalma 40-60 %-os. Ezt a fűtési szezonban  csak növényekkel  és párologtatókkal lehet  pótolni. Viszont amire különösen oda kell figyelni, hogy  a baktériumok  szaporodását meg kell akadályozni , ezért a vizes edényeket rendszeresen tisztítani kell. Éjszakára ha módunkba áll a hőmérséklet ne legyen több 18-20 C foknál.

A kisbabák és gyerekek bőrére sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani, mert bőrük sokkal érzékenyebben reagál  az alacsonyabb hőmérsékletre, mint a felnőtteké. Gyorsabban kivörösödik és sebessé is válhat. Séták kíséretével zsíros krémmel kell védeni a hidegtől és széltől.

Gondolnunk kell ezekben a szeles – hideg időkben  az ajkak  nagyon vékony bőrére is. Tartós használatra  a természetes növényi olajokat, viaszokat például  jojoba-,  mandulaolaj, sheavaj, tartalmazó készítmények ajánlatosak.



Akne;avagy a tinédzserek rémálma

2013.02.04 12:56

Bőrelváltozás.A faggyúmirigyek kivezetőcsövei körül kialakult gyulladás.Legnagyobb mennyiségben a szeborreás tájakon alakul ki, hajas fejbőrön,háton, mellkason,arcon,mellkason.A testnek a többi részén sokkal kevesebb számbn találhatók meg faggyumirigyek.

Születés után kb. 3-4 hónapig magas, később gyermekkorban alacsony, majd az androgén hormon hatásra  pubertásban megemelkedik, és eléri a felnőtt szintet.

Időskorban mennyisége ismét minimalizálódik valamint az időskori bőrszárazság kialakulásában lényeges szerepet játszik.

Kialakulásának külső tényezői:

  • Fokozott faggyútermelés
  • Fokozott elszarusodás
  • Szennyezett levegő
  • Fűszeres ételek
  • Gyógyszerek

Belső tényezők:

  • Hormonok

A faggyúmirigyek kifejlődése hormonális, androgén hatásra történik.

Ez megmagyarázza az életkortól függő ingadozásokat: gyermekeken, öregeken a faggyútermelés csökken, míg pubertásban megnő, és hirtelen éri el a felnőttkori szintet.

Androgének provokálják az acnét , míg az ösztrogének ellenkezőleg, csökkentik az acnés folyamat súlyosságát.

Ez magyarázza az ösztrogéntartalmú fogamzásgátlók jó terápiás hatását.

  • Idegrendszeri megbetegedések: Parkinson-kór, epilepszia
  • Székrekedés
  • Emésztőszervi rendellenességek
  • Fogszuvasodás
  • Lokális gócok (mandula-, petefészek gyulladás)
  • B-vitaminok hiánya

Öröklött tényezői:

Domináns öröklésmenet váltja ki a fokozott faggyútermelést illetve a comedóképződést.

A gyulladás jellemzője:

  • Helyi pirosság
  • Meleg tapintat
  • Fájdalom
  • Duzzanat


A hagyományos kozmetikai kezelések célja, hogy megakadályozza, az újabb, vagy súlyosabb akne keletkezését. A kezelés során gondoskodni kell az aknés bőr megfelelő felpuhításáról, az aknék eltávolításáról, az eltávolított aknék helyének fertőtlenítéséről, fertőtlenítő, hámképző, gyulladáscsökkentő anyagok szakszerű alkalmazásáról. Nagyon fontos a higiéniás szabályok betartása.


A súlyosabb aknék kezelése a bőrgyógyászok feladata. Fontos, hogy jól képzett, gyakorlattal rendelkező szakembert keressünk. Az alapos munkát végző orvos sok esetben először kivizsgáltatja pácienst az akné lehetséges okait illetően (pl. góckeresés, hormonvizsgálat).

Gépi kezelések közül kiemelendő a mikrodermabrázió (bőrcsiszolás), amely bizonyos esetekben nagyon hatékony, más esetekben kerülendő eljárás. Az IPL (villanófényes) kezelés  az acnes baktériumokat elpusztítja, ezért a gyulladt bőr látványos javulást produkálhat. A Bioptron lámpa régóta használt, sok esetben sikeres a  kezelésben, ráadásul a hegek gyógyulását is felgyorsítja..


Ha a pattanások már eltűntek, utókezelésre is szükség lehet. A hegek, sebhelyek, foltok sokáig megmaradhatnak a bőrön. Ezek mikrodermabrázióval, hámlasztással, villanófénnyel nagyrészt eltüntethetők. Makacsabb esetekkel érdemes felkeresni bőrgyógyászt.